Novinky v online badatelnách v druhém a třetím čtvrtletí roku 2024

Léto už je nenávratně pryč a podzim tu máme v jeho plné kráse. Dny se začnou krátit a přímo vybízet k tomu, abyste v teple svého příbytku usedli k počítači a hledali své předky. Pojďme se teď společně podívat, jaké novinky se v digitálních badatelnách českých archivů objevily za poslední dvě čtvrtletí. 

Novinky v Moravském zemském archivu

Od počátku roku nás nejvíce novinkami zásobuje především Moravský zemský archiv v Brně. Jeho pracovníci pilně digitalizují nové přírůstky matričních knih, o kterých jsme psali už v jednom z našich předchozích článků. Každý měsíc tak na webu ActaPublica přibývají desítky nových matrik. Jejich přehled archiv pravidelně publikuje na svém Facebooku.

To ovšem není jediná aktivita ze strany MZA. Na jaře byl spuštěn nový web, respektive digitální badatelna Aron, ve které najdete některé již dříve digitalizované archiválie (například lánové rejstříky), ale také celou řadu novinek – od gruntovních a pozemkových knih, přes další úřední knihy až po Josefský katastr.

Nové badatelny Zemského archivu v Opavě a Státního oblastního archivu v Litoměřicích

Jak Zemský archiv v Opavě, tak Státní oblastní archiv v Litoměřicích mají od podzimu v testovací fázi spuštěné nové online badatelny. Názor si na ně můžete udělat sami. Novou badatelnu opavského archivu najdete zde, toho litoměřického pak na tomto odkazu.

A co další archivy?

U dalších oblastních archivů nejsou novinky natolik závratné, to ovšem neznamená, že by se v nich v oblasti digitalizace nic nedělo. 

Tak například Archiv hlavního města Prahy přidal do své badatelny za posledního půl roku několik nových matrik

Státní oblastní archiv v Hradci Králové pak zveřejnil aktualizovaný seznam matričních knih, které jsou dosud uloženy na matričních úřadech, a v archivu byste je tak prozatím hledali jen marně. 

V digitalizaci dalších archiválií pokračuje také Státní oblastní archiv v Praze. Ten na začátku července informoval o tom, že co se pozemkových knih a soupisů poddaných týče, byly kompletně digitalizovány a v eBadatelně zveřejněny fondy z následujících velkostatků: Bělá pod Bezdězem – Kuřívody, Červený Hrádek – Chotouchov, Chlum – Vidovice, Karlštejn, Kňovice, Křinec, Liteň, Milhostice, Mitrovice – Přestavlky, Mnichovo Hradiště, Mšeno – Lobeč, Nový Berštejn, Obříství, Odlochovice, Osečany, Petrovice u Sedlčan, Praskolesy, Radovesnice, Řitka, Střezimíř, Tetín, Třebnice, Vlčkovice, Zhoř, Zruč nad Sázavou a Želkovice. Celkem se jedná asi o 900 knih.

Novinku bychom pak našli také ve Vojenském ústředním archivu v Praze. Ten ve své badatelně zveřejnil digitální pomůcku, tedy jmenný rejstřík osob, ke kterým jsou v archivu vedeny osobní spisy. Více o nich zde.

Pro další novinky sledujte náš Facebook nebo Instagram