Rostoucí počet populace a zároveň ustálená rozloha zemědělské půdy, kterou nebylo možné jakkoli nafouknout, vedla především v druhé polovině 19. století k odlivu části obyvatelstva českých vesnic i měst do zahraničí. Někteří zamířili do Pruska, jiní na jih do Rakouska a nemalý počet se vydal až přes velkou louži do USA. Češi, Moravané a Slezané mířili jako levná pracovní síla především do Chicaga, New Yorku nebo Clevelandu. Jiní směřovali na farmy tam, kde již pracovali v USA dříve usazení emigranti z českých zemí. Byli mezi nimi i vaši předci a příbuzní? Pojďme se podívat na to, kde o nich můžete na internetu dohledat informace.
Základní zdroje jsou dva, najít je ale můžete na různých místech. Tím prvním jsou jmenné seznamy pasažérů zaoceánských lodí. V nich se dozvíte nejen to, kdy vaši předci do zahraničí vyrazili, odkud a kdy do USA připluli, ale také, jestli cestovali s rodinou nebo sami, kolik u sebe měli peněz nebo jaký by účel jejich cesty a to, kam směřovaly jejich další kroky. Druhým pramenem jsou sčítání lidu a matriky USA, ve kterých se dají vyčíst další osudy předků při jejich pobytu v Americe.
Ačkoli se ani zdaleka nedochovaly všechny dokumenty, velká část je jich přístupná v digitalizované podobě online. Velkou výhodou je navíc to, že jsou skoro všechny informace v nich zaindexované. Můžete tedy jednoduše a velmi rychle vyhledávat, stačí zadat jméno vašeho předka. Jen vždy pamatujte na to, že zapisující většinou neuměli česky, takže nemusí být jméno ani příjmení zapsáno zcela správně.
Seznamy pasažérů
Bremen Passenger Lists. Seznamy pasažérů, kteří vyplouvali z přístavu z Brém najdete přístupné zdarma na www.passengerlists.de.
Ancestry.com. Na serveru Ancestry najdete seznamy pasažérů lodí, které vypluly z různých evropských přístavišť. Především pak z Hamburku, kde se naloďovalo hodně Čechů. Detaily jsou bohužel přístupné jen registrovaným členům. Najdete je zde.
National Archives. V seznamech pasažérů můžete vyhledávat také na stránkách národního archivu USA.
Ellis Island. Přístav v New Yorku, do kterého připlouvali lodě s imigranty a který sloužil jako imigrační středisko od roku 1892, má seznamy také online. Na webu je nutné se registrovat, narozdíl od webu Ancestry jsou ale náhledy bezplatné, za poplatek je jen případné stažení snímků. Více zde.
FamilySearch. V seznamech pasažérů můžete vyhledávat taktéž na FamilySearch. Obdobně můžete využít i vyhledávání přes Výzkum v Myheritage.com.
Sčítání lidu a matriky USA
Pokud už víte, kdy vaši předci do USA přijeli a kam směřovali, můžete zkusit vystopovat jejich další kroky a osudy v zahraničí. Pomohou vám k tomu digitalizovaná sčítání lidu a matriční záznamy.
Vyhledávat v nich můžete opět na FamilySearch nebo přes Výzkum na Myheritage.com. Pro prohlédnutí některých záznamů ale musíte mít zaplacené členství.
Zapomněli jsme na některý zdroj? Napište nám na info@hledanipredku.cz
Chcete sestavit rodokmen?