To, že se naši předci v 19. století (nebo i dříve) rozhodli opustit svou rodnou kotlinu a vydali se hledat štěstí a především práci směrem na jih, do Rakous, nebylo vůbec nic nezvyklého. Vždyť jen ve Vídni žilo v roce 1900 odhadem okolo čtvrt milionu Čechů a Moravanů. A naši předci se nestěhovali zdaleka jen do hlavního města monarchie. Mnoho rodin se po první světové válce do své vlasti opět vrátilo, ale jedna či dvě generace za dnešními hranicemi přeci jen žily a ty musíte v rakouských archivech vypátrat. Kde hledat?
Základem jsou rakouské matriky
Stejně jako kdekoli jinde, i v tomto případě povedou vaše kroky do matričních knih. Většina už je v Rakousku digitalizovaná a volně přístupná online.
Hlavním zdrojem informací pro vás bude patrně Matricula, ve které najdete matriky z Vídně, Vorarlberska, Solnohradska, Horního a Dolního Rakouska a části Tyrolska i Štýrska. I když aplikace na první pohled nevypadá uživatelsky přívětivě, s trochou snahy se v ní zorientujete. Navíc při práci a hledání knih můžete využít i šikovnou mapu.
Více matrik pro Štýrsko pak najdete na speciální stránce archivu v Grazu. Aktualizace k 27. 7. 2023: Odkaz již neplatí, matriční knihy pro Štýrsko jsou nyní taktéž dostupné spolu s dalšími rakouskými matrikami na serveru Matricula.
Vojenství, hřbitovy a další digitální prameny
Online můžete pátrat také ve vojenských a válečných matrikách z rakouského státního archivu.
Nejvíce dostupných pramenů se pak týká přímo Vídně a jejích obyvatel. Pokud mezi ně patřili i vaši předci, užitečné vám budou určitě:
- Databáze pohřbených na vídeňských hřbitovech Friedhöffe Wien
- Adresáře obyvatel Vídně z let 1859 až 1942 od Adolpha Lehmanna
Pro doplňující informace vám bude po ruce bohatá online databáze rakouské národní knihovny, ve které najdete spoustu zajímavých knih a dobových tiskovin v digitální podobě.
Nezapomeňte na FamilySearch
V neposlední řadě byste měli zamířit na FamilySearch, které pro Rakousko nabízí celou řadu dalších pramenů.
Namátkou můžeme jmenovat například: